כיצד לקבל ייעוץ משפטי בחינם (מדריך לאזרח)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

קבלת ייעוץ משפטי מקצועי חיונית, אך שכר הטרחה של עורכי דין אינו בהישג ידם של רבים. למרבה הצער, דווקא מי שאין ביכולתו לממן ייצוג משפטי מתמודד עם סוגיות משפטיות דחופות ביותר. לכן, פנייה לקבלת ייעוץ משפטי בחינם הינה קריטית.

למרבה המזל, גופים שונים מציעים שירותים פרו בונו במגוון עניינים של המשפט האזרחי. הבנת דרישות הזכאות מסייעת במציאת ההתאמה הנכונה. בעזרת התמדה והכנת התיעוד המתאים, אנשים שמתמודדים עם הוצאות משפטיות יכולים לקבל הכוונה בחינם בנוגע להגנה על זכויותיהם ולניווט במערכת המשפט. מאמר זה מסביר כיצד.

 

מיהם הגופים המספקים ייעוץ משפטי בחינם?

  1. סיוע משפטי מטעם משרד המשפטים, מספק ייעוץ משפטי ושירותים משפטיים בחינם לאנשים חסרי אמצעים העומדים בקריטריונים מסוימים. הסיוע המשפטי מסייע בנושאים משפטיים שונים הקשורים לדיור, בריאות, דיני משפחה, ובעיות צרכניות.
  2. בתי הספר למשפטים מציעים גם הם סיוע משפטי ללא תשלום באמצעות סטודנטים למשפטים בהשגחת עורכי דין.
  3. לשכת עורכי הדין של המדינה מפעילות תוכניות של סיוע משפטי ללא תשלום (שכר מצווה) שמחברת בין מועמדים זכאים לבין עורכי דין פרטיים שמנדבים את שירותיהם. עורכי הדין מייעצים ומייצגים לקוחות בחינם אם המקרה מגיע לבית המשפט.
  4. לאתרי אינטרנט ממשלתיים ועמותות יש מידע משפטי חינם, טפסים משפטיים והנחיות כיצד לנווט במערכת המשפטית ללא עורך דין. אמנם הם לא תחליף לעורך דין, אך משאבי עזרה עצמית אלה מסייעים לאנשים להבין ולהפעיל את זכויותיהם.
  5.  

מהם המקרים בהם יינתן ייעוץ משפטי בחינם?

ייעוץ משפטי חינם מכסה מגוון רחב של נושאי המשפט האזרחי.

סוגיות נפוצות בדיני משפחה שמקבלות סיוע משפטי חינם כוללות גירושין, מזונות ילדים, סכסוכי משמורת ותרופות לאלימות במשפחה.

נושאי דיור כמו פינוי, עיקול, סכסוכי בעלי בתים וזכאות לדיור מסובסד יכולים גם הם לקבל עזרה בחינם.

ותחומי משפט אזרחי אחרים שבהם יחידים מוחלשים זכאים לקבל שירותי פרו בונו, הם בתחום הגבייה (חוב, פשיטת רגל, הליכי גבייה), תעסוקה (שכר שלא שולם, אפליה במקום העבודה), גישה לטיפול רפואי, תביעות לגמלאות נכות ובעיות הגירה.

 

מי זכאי לקבל ייעוץ משפטי בחינם?

כדי להיות זכאים לסיוע משפטי בחינם, על מבקשי הייצוג לספק תיעוד המעיד על מצבם הכלכלי וזאת על ידי פירוט ההכנסה, הנכסים שברשותם וכו'.

קריטריוני הזכאות המדויקים משתנים בהתאם לגוף המעניק את הייעוץ המשפטי בחינם, אך בדרך כלל מסייעים לאלה שמתחת לסף הכנסה הממוצע במשק.

מעבר לרמת ההכנסה, קבוצות מיוחדות כמו אזרחים ותיקים, קשישים וקורבנות אלימות במשפחה עשויים לקבל עדיפות. גורמים כמו דחיפות הבעיה המשפטית והשפעת העניין הציבורי ממלאים גם הם תפקיד חשוב בהחלטה לאישור הזכאות.

התיעוד הנדרש כולל בדרך כלל תלושי שכר, דפי חשבון בנק, החזרי מס וחשבונות כדי להוכיח את המצב הפיננסי הכללי. יש להציג פרטים על הבעיה המשפטית עצמה באמצעות חומרים כגון מכתבי תלונה, הודעות שהתקבלו ודחיות בקשה.

 

מהם המסמכים שיש להגיש על מנת לבחון את הזכאות לייעוץ משפטי בחינם?

כדי לקבל ייעוץ משפטי חינם, המועמדים חייבים לספק מסמכים המעידים על זכאות. מסמכים אלה כוללים אימות של:

  1. פרטים מזהים – תעודת זהות ממשלתית כגון תעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון.
  2. מצב הכנסה – תלושי שכר, אישורים על קבלת קצבאות.
  3. הוצאות – כלל המידע והמסמכים בנוגע להוצאות שוטפות.
  4. פרטים הקשורים לבעיה המשפטית – חוזים, דוחות משטרה, חשבונות/הודעות הקשורות לבעיה אשר בגינה פונים לקבלת ייעוץ משפטי.

ללא התיעוד המתאים, לא ניתן יהיה לקבוע את הזכאות לסיוע משפטי בחינם. שמירה על תיעוד מאורגן וניירת מוכנה מראש מקלה על התהליך ומשפרת את הסיכויים לקבלת הייעוץ המשפטי.

 

סיכום

קבלת ייעוץ משפטי חינם הוא משאב רב ערך שיכול לעזור לאנשים לנווט בעניינים משפטיים ללא הנטל של הוצאות משפט יקרות. בישראל קיימים דרכים שונות לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי חינם.

חשוב לזכור שאמנם ייעוץ משפטי חינם יכול להוות נקודת התחלה מצוינת, אך לא תמיד הוא יספיק לעניינים משפטיים מורכבים.

במידה והנכם חושבים כי מגיע לכם ייעוץ משפטי בחינם, פנו לאחד מהגופים המצוינים במאמר זה, ונסו לבדוק זכאותכם.

תוכן עניינים

כתבות שעשויות לעניין אותך

החנות חיות למצוא בה את האוכל המושלם לכלב

ברוכים הבאים למדריך המפורט שלנו לבחירת המזון הטוב ביותר לכלבים הזמין בחנויות לחיות מחמד. כבעלי חיות מחמד מסורים, הבטחת חברינו האהובים יקבלו תזונה מיטבית היא בראש סדר העדיפויות. מאמר זה יעמיק בניואנסים של בחירת מזון לכלבים איכותי המותאם לצרכים הייחודיים של חיית המחמד שלכם.

קרא עוד »

חשיפת ה-iPhone 14 Pro: קפיצה מהפכנית בטכנולוגיית הסמארטפונים

iPhone 14 Pro כבש את העולם בסערה, והפך למכשיר הפופולרי ביותר של השנה. אפל שוב דחפה את הגבולות של טכנולוגיית הסמארטפונים, ומספקת מכשיר שהוא באמת מהפכני. מהעיצוב המדהים שלו והתכונות המובילות שלו ועד לביצועים החזקים וחוויית משתמש משופרת שלו, ה-iPhone 14 Pro הציב רף חדש בתעשייה.

קרא עוד »

מהי מרפאת כאב?

כאב נובע כתוצאה מפגיעה בגוף או מחלה כלשהי. ישנם מצבים שבהם הכאב עצמו הופך למחלה, כלומר, הוא לא מהווה דבר נלווה למחלה, אלא מחלה בפני

קרא עוד »

גורמים חיוניים שיש לקחת בחשבון לפני לימוד תואר ראשון בקולנוע

האם אתה נלהב מללכוד רגעים בסרט? האם אתה חולם להיות צלם קולנוע בעל שם? להמשיך לתואר ראשון בקולנוע יכול להיות צעד משמעותי לקראת השגת המטרות שלך. עם זאת, לפני שאתה נרשם לתוכנית, ישנם מספר גורמים חיוניים שיש לקחת בחשבון שיעצבו את המסע החינוכי שלך. במאמר זה נבחן את הגורמים הללו ומדוע הפקולטה לאמנויות במדרשה בית ברל בישראל היא בחירה מצוינת לתואר שלך בקולנוע.

קרא עוד »